Zapraszamy na koncerty Filharmonii Narodowej

Wysłany przez: , Data publikacji: 12.10.2014

Koncerty filharmonii dla klas 3-4 finansowane są z funduszy Rady Rodziców. Poniżej znajduje się harmonogram występów jakie odbędą się w naszej szkole.

26.09 filharmonia_celci Śladami Celtów – dla młodzieży
W krainie Asterixa – dla dzieci
Miłośnikom muzyki tradycyjnej proponujemy wyprawę śladami Celtów. Razem z zespołem Stout udamy się do Irlandii, Szkocji, Walii, Bretanii i hiszpańskiej Galicji, a więc do tych krajów, w których kultura celtycka rozwinęła się najsilniej i przetrwała przez stulecia. Prezentację oryginalnej muzyki, porywającej pięknem melodii i żywiołowością rytmów uzupełni pokaz charakterystycznych tańców i instrumentów.Dzięki popularnej serii komiksowej o przygodach Asterixa i Obelixa Celtowie są z pewnością dobrze znani młodszym słuchaczom. Mamy nadzieję, że zainteresuje ich także celtycka muzyka.
31.10 Trzy razy „f” – flet, fagot i fortepian – dla dzieci i młodzieży
Program tego koncertu został rozpisany na dwa instrumenty dęte drewniane (flet i fagot) oraz fortepian. O ile flet i fortepian znane są ze swoich wirtuozowskich możliwości i solistycznych popisów, to fagot jest przede wszystkim instrumentem orkiestrowym i rzadziej występuje w roli solisty. Niezbyt często też się zdarza, żeby te trzy instrumenty grały razem, chociaż taki zespół cechuje niezwykle atrakcyjne brzmienie. Chcemy o tym przekonać naszych słuchaczy prezentując oryginalne utwory przeznaczone na ten skład instrumentalny, transkrypcje wielkich przebojów muzyki klasycznej oraz popularne tematy filmowe i musicalowe.
filharmonia_flet
21.11 filharmonia_album_polska Z albumu polskiej piosenki – dla młodzieży Dzieci i czary – dla dzieci
W krainie Asterixa – dla dzieci

W programie z udziałem duetu wokalistów pragniemy przypomnieć sylwetki najważniejszych polskich piosenkarzy i ich największe przeboje – utwory, które na trwałe zapisały się w historii polskiej muzyki rozrywkowej.Młodszą publiczność zaprosimy do muzycznej krainy czarów. Przedstawimy piosenki i utwory instrumentalne zaczerpnięte ze znanych filmów oraz programów telewizyjnych dla dzieci i młodzieży. Opowiedzą one o ulubionych bohaterach, którzy dzięki magii przeżywają niezwykłe przygody.

12.12 Z blaskiem i precyzją – dla młodzieży
W labiryncie dźwięków – dla dzieci

W koncercie poświęconym problematyce muzycznego wirtuozostwa wystąpią artyści prezentujący możliwości brzmieniowe trzech niezwykłych instrumentów: głosu ludzkiego, trąbki i fortepianu. Na przykładzie utworów solowych i kameralnych różnych epok postaramy się wskazać, jaką rolę w kreacji dzieła muzycznego odgrywa wykonawca. Dlaczego fascynuje i budzi emocje? Czy popisowa technika i brawura gry to jedyne atrybuty wirtuoza?W koncercie dla dzieci dominować będą melodyjne piosenki i żartobliwe utwory na trąbkę i fortepian. W muzycznym labiryncie nie zabraknie ciekawostek, zagadek, zabaw, które ucieszą i zainteresują małych melomanów.

filharmonia_z_blaskiem
09.01 filharmonia_karmelistyka Tajemnice kameralistyki – kwintet fortepianowy – dla młodzieży
Pięciu wspaniałych – dla dzieci

Kwintet fortepianowy to z jednej strony nazwa zespołu kameralnego złożonego z fortepianu, skrzypiec, altówki, wiolonczeli i kontrabasu, z drugiej – gatunku utworów muzycznych na taki skład instrumentów skomponowanych. Do jego nieśmiertelnych arcydzieł należy kompozycja wielkiego wiedeńskiego romantyka Franciszka Schuberta zatytułowana Pstrąg. Utwór ten stanie się podstawą koncertu dla młodzieży gimnazjalno-licealnej.Słuchaczy młodszych zabierzemy razem z tytułową „piątką wspaniałych” do świata muzyki zespołowej wykonywanej na rozmaicie zestawianych ze sobą instrumentach strunowych. Pozwoli nam to pokazać, co łączy i co różni przedstawicieli jednej muzycznej rodziny.

13.02 Bedřich Smetana – Sprzedana narzeczona – przedstawienie operowe w kostiumach dla dzieci i młodzieży
W krainie Asterixa – dla dzieci

Nowy sezon na naszej scenie operowej upłynie pod znakiem muzyki czeskiej. Dzieci i młodzież zaprosimy do obejrzenia i wysłuchania muzycznej komedii Bedřicha Smetany, uznanego za twórcę opery narodowej. To chlubne miano przyniosła mu Sprzedana narzeczona, znakomite dzieło, w którym odnajdziemy wiele czeskich wątków – libretto sytuuje akcję na czeskiej wsi, a perypetiom miłosnym bohaterów towarzyszy muzyka o wyraźnie czeskim charakterze. Ale Sprzedana narzeczona to także doskonały teatr komediowy, pełen żartobliwych nieporozumień, dwuznacznych sytuacji i ciekawie nakreślonych postaci.

filharmonia_bedrich_smetana
06.03 filharmonia_perkusja_i_akordeon Perkusja i akordeon – Odkrycia XX wieku – dla młodzieży
Stroiki, guziki, pałeczki, szczoteczki… – dla dzieci

Bohaterami koncertu będą akordeon i perkusja, instrumenty odkryte na nowo w XX wieku. Walory tych instrumentów, zestawianych w rozmaity sposób, chcemy pokazać w różnych stylach muzycznych. Najwięcej miejsca poświęcimy oczywiście współczesnym kompozycjom, które, odkrywając możliwości brzmienia perkusji i akordeonu, dały im nowe życie.Dzieci zaprosimy do barwnego świata instrumentów muzycznych, pełnego szczoteczek, pałeczek, guzików i stroików. Wspólnie odkrywać będziemy bogactwo brzmienia i tajemnice budowy perkusji i akordeonu.

17.04 Karnawał wenecki – dla dzieci i młodzieży
W krainie Asterixa – dla dzieci

Słynny karnawał wenecki, mający blisko 1000-letnią historię, przeżywał swój największy rozkwit w XVII i XVIII wieku. Do tego okresu nawiązuje program taneczno-pantomimiczny z udziałem naszych znakomitych gości z Krakowa – tancerzy Baletu Dworskiego Cracovia Danza. Na scenie pojawi się przewrotny i dowcipny Arlekin, jego zazdrosna towarzyszka Kolombina oraz inne, typowe dla ulicznych zabaw postacie. Niepowtarzalny klimat koncertu podkreślą kostiumy i maski inspirowane tradycyjnymi weneckimi strojami karnawałowymi, a także piękna muzyka włoskich twórców epoki baroku.

filharmonia_karnawal
22.05 filharmonia_z_biegiem_dunaju Z biegiem Dunaju – dla młodzieży
O cudownych dzieciach  – dla dzieci

Zapowiadany koncert przebiegać będzie w konwencji muzycznej wędrówki wzdłuż brzegów Dunaju. Podążając naddunajskim szlakiem, odwiedzimy Austrię, Węgry, Słowację i Rumunię, dotrzemy do Wiednia i Budapesztu. Przewodniczką tej podróży będzie muzyka Mozarta, Beethovena, Schuberta, Brahmsa, Bartóka i wielu innych twórców, którzy sami „przechadzali się” nad pięknym, modrym Dunajem.Najmłodszym słuchaczom pragniemy przedstawić cudowne dzieci, jakimi byli Mozart, Chopin, Mendelssohn i Wieniawski. Opowieściom o małych muzykach towarzyszyć będą ich dziecięce utwory, a także kompozycje reprezentujące dojrzałą twórczość tej wielkiej czwórki.

19.06 Spotkajmy się w „Ziemiańskiej” – dla młodzieży
Rymy i rytmy – dla dzieci

W cyklu koncertów edukacyjnych program z udziałem aktora stał się już tradycją. Tym razem słowem i dźwiękiem pragniemy przybliżyć słuchaczom lata międzywojenne XX wieku. Wiersze i utwory instrumentalne, powstałe w duchu twórczej swobody, ukażą bogactwo stylów charakterystyczne dla tego czasu.Razem z dziećmi będziemy poszukiwać muzyki w poetyckiej mowie. Wszak występują w niej, podobnie jak w muzyce, dźwięki i pauzy, zmiany dynamiki i artykulacji, różne rytmy i barwy.

filharmonia_w_ziemianskiej

 

Więcej na temat koncertów można przeczytać na stronach Filharmonii Narodowej.